У Запоріжжі відбулася традиційна щотижнева акція на підтримку військовополонених і зниклих безвісти

З початку повномасштабного вторгнення в рамках обмінів повернулися 144 військовослужбовця з Запорізької області.  За обласною програмою  фінансову підтримку отримали 103 військовополонених

«Кожному наша повага і підтримка. І величезна вдячність усім, хто долучається до надважливої роботи - звільнення наших людей», - зазначив голова Запорізької ОДА Іван Федоров.

Звісно, це прекрасно, що 144 оборонця країни, які пережили жахіття російського полону, знову побачили своїх рідних. Але ж ми розуміємо, що на окупованих територіях і в росії у СІЗО та колоніях знаходяться ще тисячі й тисячі військовослужбовців.

Тому, не зважаючи на мороз, сніг, дощ, вітер чи спеку рідні військовополонених, їх побратими та просто небайдужі запоріжці знову і знову виходять на мирні акції, які з кінця травня минулого року організовує військова волонтерка Стелла Орел.

Зазвичай приходять переважно рідні захисників Маріуполя — військовослужбовців запорізьких частин Нацгвардії 3033 і 3029, Запорізького зонального відділу ВСП і частини “Сармат”, 36 бригади морської піхоти, 55 артбригади, загонів Держприкордонслужби та інших підрозділів.

Останнім до акцій долучається все більше родичів військових, які потрапили у ворожий полон на Курщині і перебувають у ньому кілька місяців.

«Для Маріупольського гарнізону це третій рік у полоні, і зараз уже тисяча днів у полоні. Це 1000 днів жахіття. І ми нагадуємо владі та суспільству, що наші полонені не забуті. Рідні борються за своїх близьких. Такі акції – це ще й моральна підтримка», – зазначила журналістам Стелла Орел.

На своїй фейсбук-сторінці Стелла пізніше написала: «Незважаючи на погану погоду, мокрий сніг і вітер, родини військовополонених разом з небайдужими людьми вийшли на постійну акцію на підтримку військовополонених та зниклих безвісти.

1000 днів полону. 1000 днів тортур, знущання. 1000 днів катування, голод. Серце рветься на клоччя від болю через які жахіття полону вони проходять. Це жах і наша біль, з ними спільна.

Ми стали їх голосом. Ми постійно нагадуємо нашій владі і суспільству,що наші Герої Азовсталі не забуті, ми кричимо на весь світ за воєнні злочини росії. Маріупольський гарнізон досі у ворожому полоні! Зниклі безвісти також не забуті. Наша боротьба за їх волю триватиме до тих пір, поки всі полонені не повернуться додому».

Учасники акції тримали у руках банери з назвами частин та портретами своїх близьких, плакати з написами «Полон вбиває», «Моє серце в полоні другий рік», «Поверніть сина з полону», «Не забувайте оборонців «Азовсталі», «Не мовчи – полон вбиває», «Free Azovstal Defenders» тощо.

Вони шикувалися на тротуарі поруч з центральним проспектом і скандували: “Перші на захист, останні на обмін”, “Поверніть героїв додому”, “Ми кричимо, але нас не чують”, “Не мовчи — полон вбиває”, “Гине цвіт нації”, “росія кат, весь світ мовчить!”.

На підтримку їх вимог звільнити захисників України водії натискали на клаксони. Це так щемливо!

Людмила три роки чекає на сина, який служив в Десантно-штурмових військах.

«Завтра (16 лютого. - Ред) рівно 850 днів як я не чула сина. 23 жовтня ми востаннє з ним поспілкувалися. І… він офіційно зник безвісті.

Не дивлячись на погоду, ми виходимо на ці акції нагадати про своїх дітей, які знаходяться в полоні, які зникли безвісти. Багато хлопців, які загинули. Вчора повернули дуже багато тіл. І багато ДШБ-ників, бо вони перші йдуть на штурм.

Багато хто каже, що зниклий безвісти дорівнює загиблий. Втім, моє серце не вірить і не відчуває це. Я на прапорі навіть причепила червону стрічку – це наш негласний символ матерів, у кого діти між небом та землею. Я сподіваюсь знайти свого сина серед живих», – розповідає жінка.

Олена прийшла на акцію вперше. Свого сина вона шукає вже рік і вісім місяців. Захисник зник під Вербовим. «У розслідуванні написали, що в 5 вечора був удар FPV-дронами і все… Офіційно безвісті зниклий. На Оріхів маршрутки їздять, але ж хто мене туди пустить? Я на такі акції раніше в Київ їздила, але болять уже ноги», – каже мати захисника.

Олена тримала в руках банер з портретом сина,у якого був позивний «Поет». «Це у нього від мене», - ділиться запоріжанка і починає читати віршовані рядки. Зараз всі вони — про очікування на повернення сина.

Факт

Під час робочого візиту в Об’єднані Арабські Емірати Президент України Володимир Зеленський в Абу-Дабі мав змістовну розмову з Президентом Мухаммадом бін Заїдом Аль Нагаяном. 

«Одна з наших ключових тем сьогодні – повернення наших людей із російського полону. Посередництво ОАЕ врятувало багато життів. Дякуємо за цю важливу співпрацю, і сьогодні обговорили, як можемо її продовжити», - повідомив Володимир Зеленський.

Як відомо, Об’єднані Арабські Емірати - головний посередник у процесі обмінів військовополоненими між Україною і росією.

  В тему

Координаційному штабу з питань поводження з військовополоненими стали відомі випадки, коли непорядні представники юридичних організацій, до яких звертаються родичі полонених захисників та цивільних поневолених, значно завищують вартість своїх послуг, спекулюючи на вразливому становищі рідних.

«Для забезпечення всебічної підтримки родин полонених і зниклих безвісти військових, Координаційний штаб активно співпрацює з низкою адвокатських об'єднань. Наголошуємо, що всі послуги, які надає Координаційний штаб родинам захисників і захисниць, а також цивільних поневолених - безкоштовні.

У Коордштабі також можна отримати психологічні та юридичні консультації стосовно перебування захисників у полоні, а також державних соціальних зобов’язань, які гарантовані державою у випадку потрапляння в полон.

Новий функціонал Особистого кабінету дає можливість родичам полонених та зниклих безвісти самостійно завантажувати відомості про близьку вам людину у вигляді витягу.

Також можна переглянути номери досудових розслідувань стосовно рідних у Єдиному реєстрі досудових розслідувань (ЄРДР) та інформацію про підрозділ Національної поліції, який веде розслідування. Наявні також контакти спеціалізованих центрів ГУНП з розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин», - повідомляє коордштаб.

Фото з фейсбук-сторінки Стелли Орел