Внесені зміни до Цільової програми соціальної підтримки населення Запорізької області "Назустріч людям".
Особи з числа внутрішньо переміщених осіб, які зареєстровані в Запорізькій області та проживали в житлі, пошкодженому внаслідок ворожих обстрілів країною-агресором, мають право на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 10 000 гривень на одну особу.
Як зазначила на брифінгу в медіацентрі при ЗОВА директорка департаменту соціального захисту населення ОДА Світлана Бойко, пошкодження повинні бути підтверджені протоколом засідання місцевої комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій.
Обов'язкова умова - адреса пошкодженого житла (це може бути кімната в гуртожитку чи орендована квартира)має бути вказана у довідці ВПО місцем реєстрації.
За наданням одноразової грошової допомоги треба звертатися з особистою заявою до органу соціального захисту населення за місцем проживання.
"На сьогоднішній день для нас основне завдання - швидко реагувати на надзвичайні події та вчасно надавати допомогу цивільним людям, які постраждали внаслідок ракетних прильотів, - підкреслила посадовиця.
Так, за дорученням голови облдержадміністрації внесені зміни та доповнення до обласних програм, відповідно до яких органи соціального захисту населення можуть надавати допомогу по розселенню людям, чиє житло зазнало руйнувань під час прильотів ракет чи авіабомб.
За словами Світлани Бойко, вони мають можливість розселяти людей:
- на довгостроковий термін - до місць компактного проживання, де зараз мешкають ВПО і є вільні місця;
- на короткостроковий, до 5 діб, термін - до хостелів чи готелів.
Сьогодні у Запоріжжі облаштовані 44 місця компактного проживання - у гуртожитках, санаторіях тощо, де прихисток знайшли 3017 осіб. На вільні місця можна ще поселити 804 особи. Розміщення для постраждалих внаслідок ворожих обстрілів безкоштовне.
Якщо житло зазнало руйнувань, то власник може отримати грошову допомогу у громаді за рахунок коштів місцевих програм. Тепер же переселенець, при дотриманні вище вказаних вимог, може розраховувати на матеріальну підтримку з обласного бюджету.
За словами Світлани Бойко, заяви на отримання грошової допомоги, зокрема, вже написали 90% переселенців, які мешкають в гуртожитку Національного університету "Запорізька політехніка", у двір якого нещодавно прилетіла авіабомба. Вибуховою хвилею у будівлі вибило всі вікна. Зараз їх вже закрили плитами USB і частина мешканців повернулася у свої кімнати.
Обласна державна адміністрація прийняла також рішення про надання грошової допомоги з обласного бюджету особам, які отримали поранення чи травми внаслідок ворожих обстрілів.
На сьогодні вже передбачено:
- надання разової грошової допомоги у розмірі 20 000 гривень цивільним особам, які отримали тілесні ушкодження середньої тяжкості у 2024 році внаслідок ворожих обстрілів країною-агресором території Запорізької області;
- надання разової грошової допомоги у розмірі 50 000 гривень цивільним особам, які отримали тяжкі тілесні ушкодження (контузії, травми, каліцтво) у 2024 році внаслідок ворожих обстрілів країною агресором території Запорізької області.
Заявники мають звернутися до структурних підрозділів соціального захисту населення за місцем проживання, де вони отримають повну консультацію з питань пакету документів та строку надання допомоги.
"На жаль, маємо випадки, коли люди гинуть під час обстрілів або від отриманих поранень чи травм помирають, - зазначила Світлана Бойко. - З метою підтримки родин передбачено виплати на поховання".
Як вказується в програмі "Назустріч людям", також передбачено "витрати на поховання (перепоховання) цивільних осіб, які загинули внаслідок ворожих обстрілів країною-агресором на території Запорізької області та пов’язаних з цим ритуальних товарів та послуг, з урахуванням принципів родинного поховання".
Допомогу зможуть отримати мешканці всіх громад Запорізької області.
З метою реалізації та виконання зазначених заходів в кожній територіальній громаді має бути визначена відповідальна особа (з числа працівників органу місцевого самоврядування), яка буде здійснювати соціальний супровід/кейс-менеджер конкретного випадку.
В подальшому визначена особа комунікує з постраждалою особою в частині інформування про можливість отримання грошової допомоги від обласної влади на лікування та реабілітацію, та допомога у зборі відповідних документів.
Постраждала особа має бути поінформована щодо отримання витягу з ЄРДР (в якому буде визначено причини отримання ушкоджень та ступінь їх тяжкості для визначення розміру виплати). Фінансування буде здійснено шляхом надання субвенції з обласного бюджету місцевим бюджетам.
В тему
Для мешканців прифронтових територій, які знаходяться під постійними ворожими обстрілами, немає спеціальних видів соціальної допомоги - як таким, що живуть в особливо небезпечних умовах.
"Ми працюємо з мешканцями цих громад, роз'яснюємо, просимо їх евакуюватися, бо безпекові умови там жахливі, - розповіла директорка департаменту соціального захисту населення Запорізької ОДА Світлана Бойко. - Звісно, люди отримують гуманітарну допомогу. Там працють наші партнери — громадські організації, благодійні організації і фонди.
Мешканці прифронтових громад по лінії держави отримали грошову допомогу на зимовий період у розмірі 21000 гривень - на придбання твердого палива. Але, на жаль, вони продовжують залишатися в умовах, які не прийнятні для життя. Їм краще виїхати".