Завершилася процедура перейменування комунального закладу “Запорізький обласний краєзнавчий музей” Запорізької обласної ради на «Запорізький обласний історико-краєзнавчий музей імені Я.П.Новицького» ЗОР

Про це у Міжнародний день музеїв, який проходив у запорізькому закладі під гаслом «Музей – фортеця історії, барикада на лінії культурного фронту», розповіла на пресконференції директорка Вікторія Водоп’ян.

Отримання краєзнавчим музеєм імені видатного українського історика, археолога та етнографа — перш за все є відновленням історичної справедливості. Тим більше, шо Яків Новицький був засновником і першим директором цього музею. А ще - засновником Державного архіву Запоріжжя.

Вікторія Водоп’ян нагадала, що процес перейменування був запущений ще у березні 2021 року, коли музей розпочав підготовку до святкування свого 100-річчя, яке мало відзначатися у грудні. Тоді і виникла ініціатива змінити назву закладу на «історико-краєзнавчий» та присвоїти музею ім’я Новицького.

У червні відбулися громадські слухання за участі відомих істориків, науковців, краєзнавців, викладачів, представників громадськості, на яких учасники підтримали пропозицію про перейменування.

“У 2021 році ми здійснили усі необхідні кроки, аби отримати погодження на перейменування від обласної ради, – розповіла Вікторія Водоп’ян. – Але 100-річчя музею відзначали зі старою назвою — на останній у тому році сесії з технічних причин обласна рада наше питання не розглядала. Потім почалося повномасштабне вторгнення. Але життя триває, треба йти далі.

Цього року вирішили знову підняти це питання. Звернулися до очільниці нашого департаменту Альони Власової і заступника голови Запорізької обласної державної адміністрації Михайла Семікіна. Протягом одного місяця питання було вирішене. Ми також дуже вдячні голові обласної ради Олені Юріївні Жук, голові ОДА Івану Сергійовичу Федорову, що нас підтримали. Бо це наша ідентичність, наша історія”.

Офіційний документ щодо перейменування у КЗ «Запорізький обласний історико-краєзнавчий музей імені Я.П.Новицького» ЗОР, за словами очільниці музею, вони отримали у ЦНАПі 17 квітня. Широкому загалу про цю радісну подію вирішили повідомити у Міжнародний день музеїв.

Чи зміниться щось у зв’язку з перейменуванням у залах музею? “Будемо намагатися, – зазначає Вікторія Водоп’ян. – Звичайно, усе впирається в кошти. Побудувати нову експозицію – це не виставку, яку можна зробити своїми силами. До того ж, цього року наша будівля отримала статус пам’ятки архітектури національного значення, що накладає на нас додаткові обов’язки”.

Що стосується матеріальних витрат на процедуру перейменування, то, за словами директорки музею, це «не всі гроші світу». Нова печатка коштувала закладу  1880 грн, за реєстрацію у ЦНАПі заплатили трохи більше 900 грн. Найдорожче обійшлася зміна програми у бухгалтерії — 4000 гривень. Ще залишилося поновити табличку біля вхідних дверей.

“Додаткового фінансування не було, бюджетних коштів — 0. Ми витрачали кошти, які заробили від продажу квитків”, - запевнила Вікторія Водоп’ян.

Про значення для музея довгоочікуваного перейменування розповів голова правління Запорізького наукового товариства імені Якова Новицького, в.о. завідуючого кафедри джерелознавчих студій та суспільних комунікацій ЗНУ Сергій Білівненко.

“Надання Запорізькому краєзнавчому музею імені видатного історика та краєзнавця Якова Павловича Новицького стане корисним та принесе переваги як для самого музею, так і для Запорізької громади в цілому.

Традиція найменування музейних установ в честь їх засновників є свідченням зрілості та академічності, і це надає переваги при проведенні наукових конференцій, та інших науково-просвітницьких заходів.

Популяризація імені Якова Новицького дозволить музею проводити наукові читання, актуалізувати його народознавчі студії, що повинно залучити представників різних поколінь для дослідження історико-культурної спадщини Запорожжя.

Музей зможе випускати сувенірну продукцію із айдентикою, що вже стала частиною образу міста Запоріжжя, де постать Якова Новицького використана у назві вулиць, муралах, громадських організацій.

Надання статусу історико-краєзнавчого музею імені Якова Павловича Новицького дозволить залучити нові ресурси у грантовій роботі, посилити статус музею як центру просвітницької та науково-дослідницької роботи”, - зазначив Сергій Миколайович.

Сергій Білівненко також дуже детально розповів про одного з найвідоміших істориків, який понад 30 років досліджував Хортицю, Великий Луг, залишки Запорозьких Січей та ретельно опрацьовував місцеві архіви, зробивши докладний опис сіл Олександрівського повіту.

Після закінчення пресконференції гості та учасники перемістилися в зал музею, де молодь – працівники музею і студенти історичного факультету ЗНУ – провели театралізований перформанс «Дніпрогес — підкорення стихії”. Розмови про неймовірні знахідки, реалії будівництва Дніпрогесу, про мізерну оплату роботи археологів викликали непідробний інтерес у присутніх.

У цей день в музеї пройшло ще чимало активностей. Зокрема, театралізований перформанс в кількох експозиційних залах від акторів театру юного глядача, квести “Скарб козака-характерника” і у відділі природи, виступи вихованців Запорізької дитячої музичної школи №8 та майстер-класи по виготовленню значків-емблем музею та браслетів.

А закінчувала програму екскурсія “Вулицями старого Олександрівська”, це був захід партнера - КЗ “Василівський історико-архітектурний музей-заповідник “Садиба Попова”.

До речі, за словами Вікторії Водоп’ян, з початком повномасштабного вторгнення в музеї стало набагато більше відвідувачів, ніж у мирний час. У музеї проводяться різноманітні виставки, майстеркласи для дітей, його територія була задіяна під час масштабного Всеукраїнського фестивалю “ГогольФест”. Тобто, попри все, життя у музеї прифронтового міста триває.

Цифри і факти

  • У Запорізькій області на підконтрольній Україні території залишилося 6 музеїв, з них 2 — Гуляйпільський та Оріхівський — фактично знищені. Але понад 50 відсотків музейних колекцій встигли перевезти до обласного історико-краєзнавчого музею імені Я.П. Новицького.
  • У цьому році відновлюється обласна премія імені Я.П. Новицького “За розвиток краєзнавства”.