У Запорізькому обласному художньому музеї завершує свою роботу виставка “Запорізька художка”.
На виставці представлені близько 150 робіт 37 випускників та викладачів дитячої художньої школи, серед яких є відомі художники - це живопис, графіка, декоративно-прикладне мистецтво, а ще скульптура авторства Бориса Чака.
Як розповіла на відкритті кураторка виставки, старша наукова співробітниця музею Ольга Дворна, її планували зробити в минулому році до ювілею ЗДХШ, але не вийшло. Проте і цифра 66, за словами Ольги Василівни, також “дуже цікава”.
З початку повномасштабного вторгнення рф художній музей робить виставки з робіт, які надають запорізькі художники — на щастя, у місті їх залишається багато. Тому представлені в експозиції картини та скульптури принесли самі автори або колеги чи друзі художників, які вже відійшли у вічність.
Виключення музейники зробили лише для першого директора дитячої художньої школи Євгена Мірошниченка — його акварелі 1970-х років дістали з фондів. Ці роботи Євген Михайлович подарував художньому музею у 1991 році, після своєї персональної виставки.
Євген Мірошниченко очолив дитячу художню школу у квітні 1959 року, коли Запорізька міська рада прийняла рішення про відкриття. Художник-пейзажист та педагог-новатор директором Запорізької дитячої художньої школи працював більше 20 років. Школа займала почесні місця на республіканських оглядах, вона вважалася однією з найкращих в Україні.
За весь час у школі було всього 4 директора. Після Євгена Михайловича у 1980 році посаду зайняв Олександр Сгадов, який успішнео очолював школу протягом 30 років.
У 2012 році директором ЗДХШ було призначено відомого художника — монументаліста, члена Національної спілки художників України, скульптора Олександра Жолудя, під керівництвом якого значно пожвавилася творча та виставкова діяльність викладачів та учнів художньої школи.
З 2019 року міська дитяча художня школа працює під керівництвом Світлани Пєшикової. У закладі постійно розширюється навчальна база, функціонують класи малюнку, живопису, композиції, скульптури, історії та теорії образотворчого мистецтва, петриківського та декоративного розпису, кераміки та гончарства, комп’ютерної графіки. Викладацький колектив школи поповнюється молодими педагогами, в тому числі, і тими, що свого часу навчались в ЗДХШ.
“Виставка викладачів та досвідчених випускників Запорізької дитячої художньої школи вдало поєднала їх твори в експозиції. У школі відбулося близько 60 випусків, навчання і “художці” пройшли більше 3000 учнів.
Художня школа навчає дітей сприйняттю життя навколо, допомагає розкриттю талантів дітей, спонукає любуванню середовищем і людьми, що живуть і працюють на нашій землі, виховує патріотів рідної держави. Це і є культура нації!”, - підкреслила Ольга Дворна.
Колектив школи пишається своїми випускниками, багато яких згодом стали відомими фахівцями у всіх галузях образотворчого мистецтва і мистецької освіти, а їхні твори — вагомим внеском у скарбницю сучасної української культури. Це - А.Тарабанов, М.Колядко, М.Іолоп, Л.Кривопуст, Н.Бовкун, Г.Сапегіна, Л.Жолудь, О.Жолудь, А.Шеретов, Є.Прокоф’єв, Б.Чак, Л.Бережненко та багато-багато інших. Роботи частини з відомих випускників можна побачити на виставці.
Нинішній директорці школи Світлані Пєшиковій пощастило деякий час працювати з першим очільником закладу — Євгеном Мірошниченком. Вона зізнається, що це велика відповідальність - продовжувати справу, яку розпочинав перший директор.
"На жаль, минулого року Євген Михайлович помер. Я з останнього покоління його учнів. Він був моїм викладачем, навчав мене акварельному живопису, коли я ще була студенткою в коледжі. Коли я почала працювати, Євген Михайлович уже був на пенсії, але я запросила його в школу мистецтв № 3, він викладав живопис в старших класах. Моя дочка брала у нього індивідуальні заняття з акварельного живопису. Це дуже цінно. І ми до цих пір про це згадуємо! Я до останнього з ним спілкувалася", - розповіла під час відкриття виставки Світлана Пєшикова.
Пані Світлані дісталися, напевно, найтяжчі часи в історії школи — ковід, війна. Викладачам доводиться працювати в умовах змішаного навчання. “Але ми працюємо, збільшуємо кількість учнів, чому ми дуже радіємо”, - поділилася директорка ЗМХШ.
Зараз у художній школі навчаються 530 осіб, з яких на бюджетній формі навчання - 430 дітей. А 100 учнів навчаються на платних підготовчих курсах. Це діти, які без екзаменів можуть стати учнями художньої школи, і дорослі, тут віковий діапазон від 5 до 83 років. Направленість курсів - образотворче мистецтво, кераміка і каліграфія.
До речі, деякий час художня школа розміщувалась в нинішньому корпусі художнього музею у житловому будинку, де тепер і проходить виставка "Запорізька художка". А художня школа зараз знаходиться на бульварі Марії Примаченко, 3а.
Нинішня керівниця художнього музею Інга Янкович розповіла, що у дальньому кабінеті проходили заняття і там вона вчилася мистецтву малювання.
На відкритті виставки було багато художників середнього і старшого покоління, які свій шлях у велике мистецтво розпочинали з запорізької “художки”. Один з них, Леонід Кривопуст, прийшов з подарунком для художньої школи — приніс стінгазети, які зберігав 50 років. Відомий митець розповів, що у школі була традиція — робити на Новий рік стінгазету.
“З одного боку, це “совок”, а з іншого — це історія. В художній школі “совка” не було, тому для нас це історія. Можливо, хтось упізнає себе на шаржах. Хочу передати стінгазети художній школі”, - поділився Леонід Кривопуст.
Після офіційного відкриття художники перейшли до неформального дружнього спілкування. Виставка працює останні два дні.
Приходьте у музей
- Художній музей (вул. Незалежної України, 76-Б, зупинка "ТЦ "Україна") відкритий для відвідувань у п’ятницю, суботу та неділю з 10.00 до 16.00. Т. 067-168-87-33.
- Щотижня тут проводять "Творчі вихідні у художньому музеї".
- 27 квітня о 12.00 відбудеться майстерклас учасниці виставки “Запорізька художка” Євгенії Кунак, яка розкриє секрети акварельного живопису.
- Вартість вхідного квитка - 40 грн, пільгового - 25 грн.
- Майстер-клас - 80 грн (вхідний квиток 40 грн плюс вартість майстер-класу, з матеріалами - 40 грн).