1100 звернень від жителів Запоріжжя та області надійшло до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини за час роботи Регіонального центру захисту прав людини, який відкрився у Запоріжжі 16 грудня 2024 року.
Кожне третє звернення оформлено саме через цей центр.
Як розповів під час брифінгу в медіацентрі ЗОВА представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Запорізькій області Михайло Волков, основні теми звернень – захист прав людей в секторі безпеки та оборони, дотримання прав внутрішньо переміщених осію та доступ до публічної інформації.
– Розгляд звернень громадян – ключовий, але не єдиний напрямок роботи фахівців Центру захисту прав людини. Важливий також - моніторингові візити, яких за 100 днів здійснено 30. В першу чергу, відвідували місця тимчасового проживання ВПО. Здійснили моніторингові візити до освітніх центрів «Крим-Україна» та «Донбас-Україна» у закладах вищої освіти та до місць несвободи. Зокрема, з початку року відвідали відділення поліції та медичну частину Біленьківської виправної колонії №99, – розповів Михайло Валерійович.
Моніторінгові візити до місця тимчасового проживання переселенців фіхівці представництва Омбудсмана здійснюють вже протягом півтора року, їх вже було приблизно 170. За словами Михайла Волкова, в усіх місцях прихистку ВПО були виявлені певні недоліки.
В ТОПі проблем - відсутність умов для перебування маломобільних людей та людей з інвалідністю. Але є вже шелтери, у яких їх організатори зробили кроки до вирішення цієї проблеми.
Останнім часом у центрі уваги фахівців центру захисту прав людини опинилася ситуація у модульному містечку, мешканці якого у лютому отримали платіжки з величезними сумами за спожиті комунальні послугни. Запити для реагування направлені у міську раду та обласну військову адміністрацію.
Велику увагу працівники центру приділяють роботі з членами родин військовополонених та зниклих безвісти за особливих обставин.
– В центрі відбулися зустрічі з родинами полонених військовослужбовців трьох військових підрозділів Запоріжжя – 55-ї бригади ЗСУ, військових частин 3029 та 3033 Національної гвардії.
Ставимо собі за мету роз’яснити рідним чинні механізми повернення військовополонених. Запоріжці можуть передати звернення до Уповноваженого з прав людини щодо здійснення запиту в російської сторони інформації про місцеперебування військовополонених.
Також ми отримуємо листи до військовослужбовців, які знаходяться в полоні у рф, від їхніх родин. Омбудсман докладає зусиль, щоб можливість передавати листи українським бранцям була і надалі, – зазначив представник Омбудсмана.
Велика кількість звернень до центру захисту прав людини стосується порушення права на доступ до публічної інформації. Ще є випадки, коли запитувана інформація надається лише після втручання представника Уповноваженого з прав людини.
Багато звернень стосується і здійснення мобілізаційних заходів на території області, вони надходять щотижня.
– Найчастіше йдеться про недопуск адвокатів до людей, які перебувають в ТЦК та СП. Є питання і до проходження ВЛК. В цих випадках механізм реагування – невідкладний. Скаржаться громадяни і на бездіяльність органів Національної поліції. Центр захисту прав людини в Запоріжжі ініціював зустріч з керівництвом обласного ТЦК та СП і Головного управління Нацполіції з приводу звернень громадян, – повідомив посадовець.
Михайло Волков розповів про позитивні приклади реагування Центру захисту прав людини на запити громадян.
– До центру захисту прав людини взимку надійшло колективне звернення від ВПО, які проживають у Запоріжжі. Вони скаржилися на відключення електроенергії в місці тимчасового проживання без попередження. Після звернення представника Омбудсмана до керівництва області та міста питання оперативно було вирішено.
Звернулися до центру по допомогу і мешканці одного з пошкоджених будинків у Запоріжжі. Будинок мали знести, а людям дали дуже короткий термін на відселення. Не у всіх була змога швидко знайти нове житло і вивезти речі. Завдяки нашому зверненню до Запорізької міської ради термін відселення людей було продовжено, – розповів Михайло Волков.
***
Центр захисту прав людини знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, пр. Соборний, 164. Режим роботи – з 9:00 до 18:00. Контактний телефон: 066-934-73-57, гаряча лінія Уповноваженого ВРУ з прав людини: 0-800-50-17-20.