З початком повномасштабної війни для українців як ніколи актуальними стали знання та навички надання домедичної допомоги

Часто саме звичайні люди, які опинилися у цей момент поруч, першими надають допомогу до приїзду медиків. Так у Запоріжжі було, коли дві керовані авіабомби поцілили біля прохідної підприємства «Мотор Січ», у результаті чого постраждало майже 150 людей — як заводчан, так і випадкових перехожих. І першу допомогу постраждалим почали надавати саме містяни, які опинилися в епіцентрі вибухів.

Але, на жаль, багато не знають, як правильно діяти, не мають необхідних знань та навичок.

Де ж їх можна набути? Перш за все, треба зазначити, що якщо людина захоче навчитися алгоритмам надання першої допомоги, то вона це зможе зробити.

У Запоріжжі чимало організацій, які проводять курси, тренінги, майстер-класи по зупиненню критичної кровотечі чи серцево-легеневій реанімації, на яких інструктори вчать різні категорії населення само- та взаємодопомозі під час надзвичайних ситуацій.

Причому, мова йде не тільки про дії після «прильотів» — у Запоріжжі вони, на щастя, трапляються не так часто, як, наприклад, в Оріхові, Гуляйполі, Степногірську та інших населених пунктах, розташованих поблизу лінії бойового зіткнення.

Адже постраждати можна і у побуті — наступити на скло, сильно поранити руку ножем чи гвіздком тощо.

Інструктори за окремими програмами навчають військових, рятувальників, поліцейських, медиків, працівників підприємств критичної структури та цивільних. Тренінги для цивільних з видачею сертифікатів встановленого зразка — міжнародного чи українського — коштують, в залежності від модулів, від 800 до 1200 гривень, для інших категорій безкоштовно (за працівників може сплатити підприємство).

Людей у формі, а також цивільних вчить професійний лікар-кардіолог Наталія Дорошева, яка 18 років працює в обласному центрі екстренної медичної допомоги і медицини катастроф.

З 2022 року пані Наталія - завідувачка навчально-тренувальним відділом ЦЕМД і МК. Також з 2022 року вона - інструктор з домедичної допомоги, а також інструктор з базової реанімації дорослих та дітей. Вона інструктор з міжнародними сертифікатами, інструктор американського коледжу хірургії по програмі “Зупини кровотечу”.

“Коли почалося повномасштабне вторгнення, ми зрозуміли, що багато цивільного населення не вміє надавати самим собі домедичну допомогу. Тому вирішили у вільний від роботи час проводити волонтерські заняття як з цивільним населенням, так і з Силами оборони, почали навчати особовий склад ДСНС, поліції,- розповідає Наталія Дорошева. - Навчаємо зупиняти кровотечу, розпізнавати ознаки критичної кровотечі, інші цікаві діагностичні моменти”.

Дуже великий попит на таке навчання був у 2022 році — велика кількість обстрілів, усі налякані, не знали що робити, коли потрапляли у надзвичайну ситуацію. Зараз ситуація така: відразу після прильотів кількість бажаючих пройти тренінги збільшується, у відносно спокійний час активність цивільного населення падає.

У команді навчально-тренувального відділу наразі 8 інструкторів. Кожен має досвід роботи на швидкій допомозі і досвід інструктора, усі пройшли міжнародні тренінги і можуть навчати інших.

Щоб розширити можливості навчання для цивільних і людей у формі, у 2022 році Наталя Дорошева стала ФОП. Каже, вирішила вчити всіх правилам і навичкам надання домедичної допомоги, щоб ефективно рятувати життя. Як ФОП навчає цивільне населення, медичних працівників та рятувальні служби зупинці критичних кровотеч, діям у надзвичайних ситуаціях, базовим реанімаційним заходам у дорослих та у дітей.

Чоловік Наталії понад 20 років пропрацював на комбінаті “Запоріжсталь”. Мобілізувався у 2022 році до лав 110 бригади ТрО, став, як зазначає співрозмовниця, “випадково”, бойовим медиком. На цій посаді був 3 роки. Двічі проходив навчання, коли був у відпустці вчила дружина.

Пройшов всі «гарячі точки» — на Запорізькому напрямку, на Донецькому. Під Куп“янськом зазнав поранення, потім повернувся на фронт. Врятував багато хлопців, нагороджений міністром оборони України медалями за врятовані життя.

З січня 2025 року чоловіка перевели в навчальний центр, він став інструктором і тепер вчить інших військових. “Він має свій досвід, я — свій, ми ділимся”, - зазначає Наталія.

Оскільки у неї набагато більший досвід медика, то допомагає чоловікові консультаціями, порадами. А ще — обладнанням, ліками, медичними засобами, які передають волонтери.

У минулому році Наталія Дорошева вирішила стати грантоотримувачем по державній програмі “Власна справа”. Сума гранту склала 500 тис. грн, згідно умов, Наталія повинна була створити 2 робочих місця. Започаткувала власну справу, яка була їй добре знайома: навчання цивільних громадян навичкам домедичної допомоги.

“Чому це актуально? За статистикою, травмована людина швидко гине від критичної кровотечі. Чим більше цивільних або військовослужбовців будуть навчені, як допомогти самому собі чи людині, яка постраждала, то тим більше у травмованого чи пораненого шансів на порятунок.

Ні для кого не секрет, що доїзд рятувальних служб 5-7 хвилин. За цей час можуть статися незворотні зміни з постраждалим. І ми кажемо не тільки про бойові дії, обстріли відбуваються, але не так часто, як трапляються побутові негаразди. А є ще ДТП, під час яких страждають і дорослі, і діти.

Тому курси домедичної допомоги проводимо по зупинці кровотечі. Тренінги тривають 4-4,5 год. Для цивільних — один напрямок, для рятувальних служб інший. Курс називається “Перший на місці події”. Тобто це людина, яка може врятувати чиєсь життя.

Ще один важливий напрямок — базова реанімація у дорослих і у дітей, тренінги тривають 7-8 годин. Навички у людей повинні бути доведені до автоматизму. Неможливо навчитися біля постраждалого! На місці людина може розгубитися, і це нормально, ми не готові до екстремальних ситуацій. Тому проводимо тренінги — щоб сформувати навички”, - розповідає Наталія.

І вже є випадки, коли після проходження курсу і цивільні, і військові надавали домедичну допомогу травмованим чи пораненим, і тим самим рятували життя людей!

До того як очолити навчально-тренувальний відділ обласного центру екстреної медичної допомоги і медицини катастроф, Наталія Дорошева була в установі медичним директором. Згадує, що ще в 2021 році на екстренці зробили “постдиспетчерську підтримку”.

“Людина розгублена, що з родичем сталося нещастя, вона телефонує на “103” і диспетчер в режимі реального часу розповідає, як робити реанімацію до приїзду бригади. І на той момент ми мали вже позитивні результати — понад 20 випадків госпіталізацій людей, яким родичі надали допомогу. Зокрема, 12-річна дівчинка надавала реанімацію своїй 38-річній мамі. Бригада забрала жінку в лікарню. Дуже важливо мати ці навички!”, - наголошує лікарка, яка продовжує чергувати на “швидкій допомозі”.

Як грантоотримувачка Наталія Дорошева організувала тренінги для 140 осіб. А всього з 2022 року провела навчання для 950 працівників ДСНС, 2200 — Сил оборони і 3500 цивільних громадян.

У деяких моментах навчання спочатку було для населення безкоштовним — допомагали міжнародні фонди, волонтери. Але витрат багато — зокрема, на сучасне обладнання, розхідні матеріали, оренду приміщення, тому тренінги для військових — безкоштовно, .для цивільних за гроші. Так, курс по зупинці кровотечі коштує 800 грн, базовій реанімації у дорослих і детей 900 — 1000 грн.

Навчання на тренінгах Наталії Дорошевої сертифіковане, теоретична частина відразу відпрацьовується на практиці. Наприкінці курсу по зупинці кровотечі кожний отримує сертифікат міжнародного зразка, який дає право надавати допомогу в усіх країнах світу, по базовій реанімації — українського зразка.

Що вивчають на тренінгах з домедичної допомоги Stop the bleed

На цьому курсі розглядаються:

  • дії цивільного населення в умовах бойових дій
  • зони надання домедичної допомоги
  • які бувають кровотечі
  • методи зупинки різними способами: турнікети, тампонада, тиснуюча пов'язка
  • особливості кровотеч у дітей.
  • швидкий огляд постраждалого
  • склад аптечки для надання допомоги
  • поранення грудної клітки, живота, очей
  • опіки

 

Фото з  фейсбук-сторінки Наталі Дорошевої