Уряд планує повернути в Україну дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, яких евакуювали за кордон на початку повномасштабного вторгнення.
Як повідомляється на сайті Міністерства соціальної політики, держава напрацьовує оптимальний план для повернення дітей, яких на початку повномасштабної агресії росії довелося евакуювати за кордон із закладів цілодобового перебування.
"У цьому напрямі Міністерство соціальної політики працює спільно з Держслужбою у справах дітей, Нацсоцслужбою, Координаційним центром з розвитку сімейного виховання і догляду дітей, обласними службами у справах дітей та іншими партнерами.
Для дотримання інтересів дитини в процесі повернення передбачена індивідуальна оцінка потреб. Наразі розроблений графік візитів у країни, куди були евакуйовані діти - це Швейцарія, Австрія, Німеччина, Нідерланди, Литва, Іспанія, Румунія, Словенія, Греція та Хорватія.
Вже відбулися моніторингові візити до Туреччини, Італії та Польщі. Підтримку в організації таких візитів надає Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ).
Під час моніторингів оцінюються потреби кожної дитини та умови, в яких вона перебуває. Зокрема, перевіряється наявність всіх необхідних документів у дитини, доступ до освіти, достатня кількість супроводжуючих осіб.
"З урахуванням потреб дітей ми визначаємо форми їхнього влаштування в Україні, обовʼязково враховуємо наявність у них сестер і братів, адже їх не можна розлучати", - говорить голова Державної служби України у справах дітей Петро Добромільський.
За кордоном залишається близько 2 000 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, яких евакуювали у складі організованих груп.
"Україна вдячна державам, які надали дітям тимчасовий захист. Водночас, повернення в Україну означає для дітей збереження національної ідентичності, повноцінний доступ до української освіти, а також реалізацію права на виховання в сімейному середовищі. Безпекова ситуація у віддалених від лінії фронту регіонах дозволяє працювати над поверненням цих дітей", - зазначають у міністерстві.
Як розповіла Новинам Оріхова начальниця Служби у справах дітей Запорізької ОДА Антоніна Матвєєва, на сьогодні за кордоном знаходиться 261 дитина, вивезена із Запорізької області на початку повномасштабної війни.
"Вивезено було 545 дітей, значну частину вже вдалося повернути в Україну, - повідомила посадовиця. - Повертаємо та влаштовуємо у сім'ї або до ПТУ".
Вихованці інтернатних закладів перебувають в Італії(48 дітей) та Польщі (85), центрів соціально-психологічної реабілітації дітей - у Польщі (78) та Нідерландах (25). А в Німеччині перебувають 25 юних мешканців Запорізької області, яких з Приазовського вивіз Благодійний фонд.
У кінці червня в Україну повернувся Оріхівський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей. З березня 2022 року вихованці установи перебували у Польщі, 30 червня вони повернулися в Україну. Центр функціонує на Івано-Франківщині.
А от з поверненням вихованців Бердянської загальноосвітньої санаторної школи-інтернату спочатку виникла проблема. Італійський суд заборонив повернути в Україну 57 сиріт-бердянців, яких вивезли після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну. Діти віком від 6 до 16 років мешкали у трьох центрах у Бергамо, повідомляло італійське виданн ANSA.
Суд вирішив “доцільним тимчасово призупинити повернення в Україну неповнолітніх " у зв'язку з безпековою ситуацією". Проте на даний момент рішенням суду 11 дітей із Бердянської загальноосвітньої санаторної школи-інтернату переміщено до Чернівецької області.
Україна робитиме все, щоб повернути своїх юних громадян додому.
В тему
Повернення евакуйованих дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в Україну в сімейні форми виховання. Це питання обговорив заступник голови Запорізької ОДА Михайло Семікін з керівницею проєктів захисту дітей Представництва ЮНІСЕФ в Україні Ван Чі Фам.
До розробки плану дій долучились представники профільних управлінь ЗОДА та спеціалісти із захисту дітей ЮНІСЕФ.
Після початку повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну заклади інституційного догляду та виховання дітей були евакуйовані за кордон. Наразі в Польщі, Німеччині, Італії та Нідерландах перебуває 261 дитина із Запорізької області.
– Через безпекову ситуацію школи-інтернати, центри соціально-психологічної реабілітації дітей та дитячі будинки не можуть розміщуватися на території Запорізької області. Наші заклади переміщені за кордон або в більш безпечні регіони України, – повідомив заступник голови ЗОДА Михайло Семікін.
Повертати дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які були евакуйовані за кордон, планують виключно в сімейні форми виховання. Зокрема, до прийомних батьків, батьків-вихователів, опікунів, усиновлювачів. Для цього потрібно створити відповідні умови для людей, які бажають взяти дитину в родину, та популяризувати сімейні форми виховання серед жителів Запорізького регіону. Для кожної евакуйованої за кордон дитини створять індивідуальний план повернення.
– Потрібно підтримувати й супроводжувати більшу кількість сімейних форм виховання. Ми розуміємо, що для цього прийомні батьки із Запорізької області потребують не тільки матеріальної допомоги, а й навчання. Також слід працювати над тим, щоб нові сімʼї були сталими, – зауважила представниця ЮНІСЕФ в Україні Ван Чі Фам.
Дитячий фонд ООН створить додаткові умови для дітей із спеціальними потребами або з інвалідністю в Запорізькій області. Окрема увага приділятиметься сімʼям, що опинилися в складних життєвих обставинах. Завдяки глобальній роботі з їх підтримки планують зменшити кількість дітей, які залишилися без батьківського піклування.
– Наша єдина мета – щоб кожна дитина мала свою сім’ю. Ми повинні діяти виключно в найкращих інтересах дітей, – підсумував Михайло Семікін.
Фото: Запорізька ОДА