Проєкт "Ми є. Українство" завершився виставкою у просторі подій "RESPECT", яка працює до 29 червня включно.

«Діалог у кольорі: Мозаїка культур Запоріжжя» - виставка, створена представниками національних спільнот Запорізького краю. Це перша художня виставка ГО "Мейнстрим", вона створена в межах проєкту "Ми є. Українство".

Як розповіла на відкритті координаторка проєкту, учасниця ГО "Мейнстрим" Ірина Путнокі, через живопис, символи, особисті історії та культурні образи роботи розповідають про дім, пам’ять, силу, взаємну підтримку та те, що здатне єднати людей навіть у найскладніші часи.

«Ідея проєкту — про єдність, про представників національностей Запорізького регіону, яких у нас близько 130. Зараз багато, зрозуміло, виїхали. Але багато залишилися, продовжують тут жити. Ця різнобарвність культур, їх значимість — те, що нас відрізняє, збагачує. Проєкт був про те, щоб дозволити говорити голосу різноманітності — через образи, символи, картини”, - зазначила координаторка проєкту "Ми є. Українство".

Виставка стала завершальним етапом проєкту, у рамках якого організатори провели для учасників 30 безкоштовних творчих зустрічей, під час яких всіх охочих вчили малювати професійні запорізькі художники, та тижневу артрезиденцію в етнокомплексі "Українське село" у Бучі.

Під час цих подій створювалися роботи для виставки. Вони створені у процесі спільного пошуку, діалогу та осмислення власних історій і культурної спадщини. У них переплітаються різні культурні мотиви, досвід і бачення учасників.

Зокрема, під час артрезиденції шість професійних художників і 14 любителів живопису створили 22 роботи.

А от "Річні Кільця Пам'яті" — велику картину розміром 1,5 × 1,5 м - малювали всі 20 учасників проєкту. Спільне полотно, створене всіма учасниками резиденції - символ єдності, де різні культури не розчиняються одна в одній, а разом формують спільне Українство, сильне у своєму різноманітті. Воно займає на виставці особливе місце - у центрі.

"Це - як зріз деревини. Тут поєднано концепцію і сенси, що всі ми зростали на одній землі. І кожна спільнота, яка була долучена до проєкту, зобразила якусь частинку свої приналежності", - розповіла Ірина Путнокі.

На виставці представлено понад 40 картин аматорів і їхніх наставників — зокрема, Наталії Коробової, Сергія Ліповцева, Вадима Міткова, Лариси Єрмак. За словами Ірини Путнокі, всього учасники проєкту намалювали близько 200 робіт — усі вони різні за темами, жанрами, техніками, та, зрештою, і якістю виконання. Для виставки обрали найкращі роботи.

Учасники виставки та їхні наставники отримали подяки від організаторів. Подяку отримав і начальник Чернігівської селищної військової адміністрації, Чернігівський селищний голова Віталій Манич.

“Ми давно є партнерами Громадської організацій "Мейнстрим". І у цьому проєкті також. З радістю прийняли пропозицію пані Ірини - натхненниці цього чудового проєкту, як громада підтримали його.

Співпрацю почали ще на етапі підготовки проєктної заявки. З задоволенням надавали наші приміщення для проведення арттерапевтичних заходів.

Проєкт - дуже важливий, особливо зараз. Тому що він — про нашу культуру, нашу ідентичність. В часи війни ми повинні зберігати її, розвивати, популяризувати та показувати на весь світ. Щоб ідентичність була брендом нашої країни і ні в кого не виникало сумніву стосовно нашої державності, культури, традицій. В Україні проживають різні національності і ми всі є українцями”, - зазначив Віталій Манич.

Чернігівському селищному голові найбільше відгукуєтька картина “Степова дорога життя” Олени Федченко з зображенням кам’яних баб серед степу. Вони нагадують йому про рідні місця, окуповану ворогом Чернігівку.

Відома запорізька художниця Наталія Коробова поділилась з журналістами, що на проєкті "Ми є. Українство" їй було дуже цікаво.

На виставці можна побачити дві роботи художниці, яка представляє єврейську спільноту - «Мінора” і “Райське яблуко”.

Про свої роботи Наталя сказала так:

"Мінора уособлює божественне світло. Сім свічок символізують сім днів створення світу. Центральна свічка — символ божественної присутності. Світло мінори — втілення мудрості, знання, духовної освіти.

Але мінора є не тільки символом держави Ізраїль і релігії, це - символ дому. Тому що по п’ятницях збирається родина, приїздять і з інших міст. Світло мінори — символ об’єднання сім’ї, яка збирається зустрічати Шабат. Мінора — це символ не лише єдності сім’ї, а й символ єдності всього єврейського народу.

А ідея картини “Райське яблуко” - яблуко для Єви. Райське яблуко для мене - це ще й про жіночність, спокусу знанням і ту тиху силу, яка народжується з коріння, що ніколи не зникає".

Наталя Коробова зазначає, що проєкт "Ми є. Українство" дуже важливий і цікавий. Знана запорізька художниця вчила малювати Олену Денисенко — директорку Чернігівської школи, чиї три роботи також представлені на виставці.

Олена Денисенко у проєкті представляла німецьку спільноту.

“Долучилася до проєкту з задоволенням. До лютого цього року я взагалі не тримала пензля в руках, - ділиться директорка “Опорного навчально-виховного закладу «Чернігівська загальноосвітня школа I-III ступенів імені Героя Радянського Союзу А. М. Темника» Чернігівської селищної ради Олена Денисенко. - В проєкті зустрілася з художницею Наталією Коробовою. Я малювала, а вона стояла позаду і підказували, як зробити краще.

Завдяки її життєвому досвіду, мудрості у мене все вийшло. Частково картини малювала тут, частково — під час артрезиденції в етноселі”.

На виставці представлені три роботи Олени Іванівни. На одній вона зобразила будинок своєї бабусі в Михайлівці, це будинок німецьких менонітів.

“Відтворила місце, де ми росли, де пройшло моє дитинство, жили ми з бабусею в різних селах. “Глечик з молоком” - також згадка про село. Корова, молоко, бабуся пече бублики...

Третя робота - “Самотній парус”, який не має перешкод на своєму шляху. Так і ми, українці, йдемо вперед, не зважаючи ні на що. Війна, але ми рухаємося вперед і ми дійдемо до перемоги. І у нас все буде добре!”, - зазначила Олена Денисенко.

Серед учасників проєкту - представник грузинської спільноти Малхаз Чахвашвілі, його роботу можна побачити на виставці.

“Щиро дякую громадській спілці «Асоціація національних меншин Запорізької області» за можливість стати частиною такого важливого проєкту та за високу оцінку нашої спільної роботи.

Особливі слова вдячності хочу адресувати художникам, які допомагали кожному учаснику виставки — представникам різних національностей і культур — створити свою картину. Завдяки вашому професіоналізму, терпінню та щирій підтримці кожне полотно стало відображенням історії, традицій і духовної спадщини свого народу, справжнім дзеркалом національної душі.

Вірю, що виставка «Ми є. Українство» вже стала одним із культурних брендів Запоріжжя. Попереду на неї чекає подорож Україною, Європою та світом, несучи головну ідею проєкту — єдність у різноманітті, взаємоповагу та силу мистецтва, яке об’єднує людей.

Дякую всім, хто вклав у цей проєкт своє серце. Разом ми створили не просто виставку, а простір, у якому кожна культура була почута й гідно представлена”, - зазначив Малхаз.

Команда проєкту також записувала інтерв'ю з представниками різних спільнот: про родинні міграції, про культурну пам'ять, про те, як родини опинилися на запорізькій землі. Зібрані історії лягли в основу арт-буку з картинами учасників - його на відкритті виставки презентував співзасновник ГО "Мейнстрим" Сергій Андрух.

Артбук «Ми є. Українство» - це не просто каталог виставки. Це збірка особистих історій представників різних національних спільнот Запорізької області, спогадів про родинне коріння, переселення, дім і пошук власної ідентичності.

Поруч із ними - художні роботи, створені учасниками та учасницями проєкту, які через мистецтво осмислюють пам’ять, спадщину та досвід співжиття різних культур.

Видання стало підсумком проєкту «Ми є. Українство», що об’єднав представників і представниць понад 20 національних спільнот Запорізької області навколо дослідження спільної історії та культурної спадщини.

Частину картин з арт-буку можна побачити на виставці.

Про проєкт

Проєкт впроваджується ГО «Мейнстрим» за підтримки Фонду «Аскольд і Дір», що адмініструється ІСАР Єднання в межах проєкту «Сильне громадянське суспільство України - рушій реформ і демократії» за фінансування Норвегії та Швеції.

Довідково

Ще не встигли відвідати виставку «Діалог у кольорі: Мозаїка культур Запоріжжя»?

Маєте нагоду зробити це до 29 червня включно у Просторі подій «RESPECT».

Простір подій «RESPECT» (просп. Соборний, 159)

Щодня з 11:00 до 18:00 (вхід вільний)