96-й сезон у Запорізькому академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені Магара відкриється 4 жовтня виставою "Кайдашева сім'я".

Про сюрпризи для глядачів, плани на новий сезон і зміни у театрі напередодні нового сезону йшла мова на пресконференції в Центрі журналістської солідарності.

На зустріч з медійниками прийшли директор-художній керівник Наталія Власова, заступник директора з творчої частини заслужений працівник культури Сергій Пелюк, який понад 20 років очолювавмузичний фаховий коледж імені Платона Майбороди, головний балетмейстер, заслужена артистка України Тетяна Астаф'єва, провідний майстер сцени, народна артистка України Ніна Шинкарук і артистка драми вищої категорії Наталія Зубик.

Наталія Власова 10 років очолювала управління молоді, фізичної культури та спорту Запорізької ОДА. У липні вона написала пост на фейсбук-сторінці, у якому повідомила, що покидає посаду.

Нагадаємо, у листопаді минулого року посадовицю обрали головою Запорізького обласного відділення Національного олімпійського комітету. Увесь цей час Наталія Федорівна одночасно була і держслужбовицею і керівником громадської організації. Але настав час, коли їй треба було зробити вибір, оскільки таке суміщення заборонено законом про держслужбу і трактується як "конфлікт інтересів".

Начальниця управління ОДА надала перевагу посаді, на яку її обрали перед посадою, на яку призначили.

За словами Наталії Федорівни, перед звільненням їй запропонували на вибір три комунальні підприємства, одне з яких вона могла очолити. Які були ще два, вона уточнювати не стала, зазначивши, що свій вибір зупинила на театрі імені Магара.

У попередньої керівниці Ірини Редько, зазначу, контракт був до жовтня 2026 року. Наталія Власова розповіла, що Ірина Редько повідомила про намір переїхати на нове місце проживання і з вересня звільнитися.

За даними інших джерел, керівницю театру викликали у "білий дім" і запропонували вибір: переходити на посаду заступниці директора-художнього керівника або писати заяву на звільнення. Редько вибрала другий варіант.

Наталія Власова призначена на посаду директорки-художньої керівниці театру імені Магара 2 вересня 2024 - як вона підкреслила, на час воєнного стану та 12 місяців після його закінчення. Потім, згідно законодавства, має відбутися конкурс.

Наталія Власова пообіцяла, що театр не втратить українські традиції театру імені Магара:"Для мене академічний театр - це театр, який продукує український сценічний продукт, відкриває нову драматургію, але при цьому не забуває і про класику".

На прес-конференція Наталія Власова зазначила, що академічний театр є театром високого стилю, який відкриває нову драматургію, не забуваючи про українську класику.

"Головними завданнями на сьогодні є формування нового репертуару на основі драматургії вітчизняних та європейських авторів, розвиток музичного напрямку, повернення театру до всеукраїнського театрального простору", - зазначила Наталія Власова.

Перше, з чим зіткнулась нова керівниця - проблема з кадрами, пов'язана з повномасштабною війною. Було багато вакантних місць, частина працівників театру виїхала із Запоріжжя. Зараз потрібні артисти драми, вокалу, оркестру, балету, режисер-постановник — театр вже оголосив конкурси.

"12 акторів пішли захищати Батьківщину і нас. Це все чоловіки, ведучі актори. Театр дуже потребує чоловічого складу", - розповіла керівниця театру.

За словами головної балетмейстерки Тетяни Астаф'євої, вдвічі зменшився склад балету - з 16 до восьми танцівників.

"Але ми довели керівництву і на рівні навіть держави, що також маємо вважатися важливою критичною інфраструктурою нашого міста. Тому, що театр під час війни дійсно має працювати, надихати, вселяти віру. І 50 відсотків, як по законодавству, наших акторів-хлопців ми вже забронювали", - повідомила Наталія Власова.

Ускладнює ситуацію і те, головна режисерка театру Тетяна Лещова зараз у декретній відпустці й виїхала з дитиною із Запоріжжя, а режисера-постановникау театрі немає.

"Але ми налагодили комунікацію і Тетяна Лещова погодилась працювати в онлайн-форматі з періодичними приїздами до театру. Так буде до Нового року, а після ми визначимося - або вона виходить, або ми шукаємо нового режисера", - розповіла Наталія Власова.

Сьогодні в репертуарі театру 13 вистав. "Ясно, що це малувато, але ми всі маємо розуміти, що ми прифронтове місто і ми трошки в інших умовах, ніж інші театри України", - зазначає Наталія Власова.

До речі, за її словами, режисер Віктор Попов, який багато років пропрацював у театрі Магара, а потім "не пройшов конкурс" на цю посаду і був вимушений покинути театр, відновить вистави, які ставив раніше, коли тут працював: "Тев'є-Молочник" з'явиться в листопаді, "Пан Коцький" - в грудні. Також Віктор Попов поставить прем'єру - яку, поки не розголошують.

"Ніяких фонограм"

Сергій Пелюк також за те, щоб театр був, як і зазначається у його назві, українським. Без сумніву, з приходом цього фахівця, "музичний блок" театру значно посилиться.

Сергій Пелюк особливо підкреслив у довгій назві театру визначення "музично-драматичний":

"Це як птах з двома крилами: одне - музика, друге - актори і балет. Зараз важко щось планувати, проте я хотів би бачити на сцені нашого театру мюзикли. Я уважно переглянув половину вистав, які зараз в репертуарі театру, і впевнений, що усі можливості для цього є. Це і повноцінний камерний оркестр, і балетна трупа, і актори – я у них просто закохався".

Сергій Олександрович поділився з журналістами своїм баченням музичної складової в театрі:

  • "Відмова від фонограм, тільки живий звук. Якщо є оркестр, то він має бути й на сцені. Так, на пісенному вернісажі "Музика вільних", який зараз готується, на сцені буде оркестр і актори драми.
  • Посилення оркестру виконавцями, які є у місті. А їх треба переманювати, іншого виходу у нас немає.
  • Безумовно - українська музика, українські музичні інструменти. Може, цимбаліста знайдемо.
  • Я здивований, що ніхто в оркестрі, де 24 людини, не грає на сопілці - як так? А взагалі, я пишаюсь тими, хто працює в таких важких умовах. І у театрі, де існує оркестр, балет, актори драми, співаки - необмежені можливості, які ми будемо реалізовувати".

Ще у театрі розпочалась робота над виставою-концертом COVER TANGO("Танго. Кавер-версія"). За словами головної балетмейстерки театру Тетяни Астаф'євої, це своєрідна ретроспектива - від становлення до нового танго.

Як нагадала Тетяна Астаф'єва, у 2011 році у театрі була вистава "Життя довжиною в танго", в основі якої лежали майже трагедійні твори Астора Пьяцолли. Тепер задумується показати танок ширше, ніж у класичній версії - як веселий карнавал, на якому буде продемонстровано як становлення аргентинського танго, чий золотий вік поновився на початку 2000-х, так і сучасні тенденції його розвитку, наприклад, у молодіжній культурі.

Точкою зору на репертуарну політику поділилися народна артистка України Ніна Шинкарук, яка запропонувала поставити "Зілля" Ольги Кобилянської, і актриса Наталія Зубик, яка мріє про роль у "Камінному господарі" Лесі Українки.

Відкриття театрального сезону

4 жовтня о 17.00 відбудеться показ трагікомедії "Кайдашева сім'я", за однойменною повістю Івана Нечуя-Левицького

. "Перед початком вистави ми запланували інтерактив - українське хусткування. Майстрині по зав;язуванню хусток покажуть, якими методами пов'язували хустки в усі часи в нашій країні. І всі охочі можуть пов'язати хустку на собі, зробити фото в фотозоні в українському стилі. Оркестр буде грати українську музику", - розповіла Наталія Власова.

5 жовтня о 16.00 - про сучасне за творами Тараса Шевченка "Думи".

6 жовтня о 16.00 - романтична музична комедія "Джаз та дівчата", це прем'єра минулого сезону.

Вшанували пам'ять видатних акторів

Напередодні відкриття 96 театрального сезону, у театрі вшанували пам'ять видатних акторів, корифеїв, особистостей, імена яких назавжди вписані в літопис найкращих, які багато років вірою, правдою і своїм талантом служили театру - народних артистів України Владилена Попудренка, Івана Смолія та Олександра Гапона. Про це повідомляється на сторінці театру.

"І це лише перший крок, який зроблений. В планах адміністрації театру вивчити найкращі практики та традиції. Національних театрів України по вшануванню та збереженню пам'яті видатних служителів Мельпомени і в нашому театрі таку традицію обов'язково започаткувати!

Сьогодні були встановлені таблички на грим кімнатах про служіння театру видатних акторів, які пішли у засвіти, але назавжди залишились в нашій пам'яті.

Ми завжди будемо пишатися їх блискучою грою, ми завжди будемо пам''ятати зіграних ними ролей! Адже пам'ять - це дивовижний дар, який робить нас людьми, вона повинна жити, якщо людина заслужила цього своїм життям! Так і буде!", - говориться у повідомленні.