У Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відкрилася Всеукраїнська виставка авторських ляльок «Чари української зими».
Як розповіла керівниця творчої студії «Біла птаха» Віра Бочарь, на виставці представлені понад 50 ляльок, які виготовили 18 майстринь із Запоріжжя, Дніпра, Києва і Рава-Руської Львівської області (творче об'эднання "Щасливі разом").
А ще представлені роботи запорізької талановитої художниці Олени Снегірьової, у яких поєднані стародавні традиції петриківського розпису з його сучасними інтерпретаціями.
“Ляльки і картини — завжди гарне поєднання”, - підкреслила Віра Бочарь.
Заходиш у зал і потрапляєш в чарівну атмосферу свят, що наближаються. Адже на виставці можна побачити героїв, які є символами Дня Святого Миколая, Різдва, Нового року, свята Маланки та Водохреща.
Компанію їм складають герої легенд і українських народних казок.
“Наша виставка – це подорож у світ українських зимових свят та народних казок через призму мистецтва ляльок. У центрі уваги – традиційні образи та персонажі, що уособлюють душу українського фольклору та святкових звичаїв.
Кожна лялька на виставці – це витвір мистецтва, створений з душею, який відображає багатство української культури.
Наша виставка об’єднає не лише любителів ляльок, але й усіх, хто цінує українську історію, мистецтво та традиції, хто хоче зануритися у світ українських зимових легенд і казок через унікальне мистецтво ляльок та малюнків.
Гості зможуть зануритися у святкову атмосферу й відчути тепло давніх традицій, які відроджуються у сучасному виконанні”, - зазначила пані Віра.
Виготовлені ляльки з різних матеріалів — полімерної глини (матеріал для ліплення, який після запікання стає твердим), а також текстилю, ниток, стрічок, морських мушель, холодної порцеляни, самозастигаючої глини, шкіри тощо.
Техніки у лялькарок також дуже різноманітні — це ліплення з пластику, який застигає, пластику, який треба запікати, є валяні ляльки, з пап’є-маше. Іграшки дуже барвисті, вони дарують позитивні емоції.
Найбільше робіт представили запоріжанки. Усі вони прекрасні! Так, Любов Троян при виготовленні героїв казок “Снігова королева”, “Лускунчик і Мишачий король”, “Сніжниця” використовувала морські мушлі, своїх сніговичків Світлана Михайленко виготовила з полімерної глини і текстилю, роботи Світлани Колесник “Земля посміхається квітами”, “Біла ворона” і “Французик” виготовлені з застосуванням техніки сухого валяння.
Чарівні роботи “Сніжинка, Квіточка, Юний кавалер” Олени Вишинської, “На санчатах” Наталії Блюсюк, "Ельфики чарівного лісу" Зої Самофал, "Оксана та Вакула", "Колядники" Тамари Левицької, "Сирний сомельє", "Лавандова фея" і "Женев'єва" Оксани Пащенко.
Усмішку викликають ляльки з композиції “Чунга-чанга” киянки Тетяни Дворчук. Столицю представляє і Зоя Мартинова
На виставці можна побачити яскраві атмосферні роботи запорізьких лялькарок Галини Алексієвської, Наталії Заніної, учасниць творчого об'єднання "Щасливі разом" з Рава-Руської - Віри Бігун, Надії Городецької, Ольги Гордон і Наталії Кончаківської, майстрині з Дніпра Ірини Василенко. А ще - помилуватися різдвяними віночками авторства запоріжанки Ірини Ракової.
Родзинка виставки - “Дракон” Марини Груніної із Запоріжжя, виготовлений зі шкіри.
Віра Бочарь представила три великі ляльки - “Чумацький шлях” та “Солоха і Дяк”, і кілька маленьких - “Ти ж мене підманула”, “Квіти Хортиці” (ковила, сон-трава, первоцвіт), виготовлених з полімерної глини, пап’є-маше і текстилю.
“Солоха і Дяк — це моя нова робота, - розповідає відома запорізька лялькарка, яка виготовила першу ляльку у 2010 році. - Виготовляла спеціально до цієї виставки, місяців три пішло. До виставки ми почали готуватися ще з літа, музей запропонував. Я дуже рада - усі відгукнулися, створили роботи”.
До речі, останній раз творча студія “Біла птаха” виставку ляльок проводила в обласній універсальній бібліотеці у січні-лютому 2022 року. 22 лютого закрили, а 24-го розпочалося повномасштабне вторгнення рф.
“У війну працюється важко. Але потроху працюємо, допомагаємо іншим і собі. Це така терапія — трішечки відволіктися, перемкнутися. Але важкувато”, -зізнається керівниця творчої студії “Біла птаха”.
Всеукраїнську виставку авторських ляльок «Чари української зими» відкрила заступниця директора музею Вікторія Водоп’ян.
Вона також нагородила учасників мистецької акції серед наймолодших талантів “Різдвяна іграшка, вітальна листівка”, проведеної до різдвяних та новорічних свят.
На виставці можна також побачити вітальні листівки, малюнки та іграшки, виготовлені малечею.
Приходьте!
Виставка “Чари української зими” працюватиме до 31 січня 2025 року кожен четвер, п’ятницю, суботу з 9.00 до 15.00. Каса зачиняється о 14.00.