У волонтерському центрі "Кубик" вже й не рахують, скільки сплели квадратних метрів сіток.

Запоріжець Сергій Брегеда маскувальні сітки почав плести у 2015 році. Спочатку їздив у різні волонтерські центри - до Інни Лук’янової, Світлани Василюк. Але з Хортицького району добиратися в інший кінець міста - на той же Космос - було не зовсім зручно, тому нагальною потребою стало створення колективу однодумців для плетіння маскувальних сіток у цьому густонаселеному районі.

"У місто їздити далеко, район великий, людей багато, тому ми з Лесею Костенко вирішили, що треба шукати приміщення на Бабурці. Ірина Берестова допомогла з приміщенням для волонтерів у 5-й міській дитячій лікарні. З 2016 року шість років плели маскувальні сітки у підвалі під реанімацією для новонароджених", - розповідає Сергій.

Спільноту назвали лаконічно - "Кубик", за назвою конструкції, на якій у центрі з чотирьох сторін плетуть сітки для захисту військових.

Ситуація, як зазначає волонтер, змінилася у 2022 році, коли керівником лікарні призначили Ірину Кулєш.

"У перші дні повномасштабного вторгнення до нас у підвал приходило щодня людей 70, їх було дуже багато! Потім керівництво лікарні сказало, що там сховище і попросило мене зменшити кількість людей.

Попросив досвідчених, які вже навчилися, перейти в Палац культури "Хортицький". Я допомагав створювати там волонтерський центр, покійний нині кум Юрій Хохлов попросив. Для плетіння маскувальних сіток поставили три кубики, вчили людей правильно плести сітки.

Але проханням керівництва зменшити кількість людей все не закінчилося. Під приводом капітального ремонту підвалу нас з дитячої лікарні взагалі "випуляли". Переїхали до Палацу культури "Хортицький", півроку у цьому закладі були.

Потім довелося піти і звідти - не зійшлися у поглядах на нинішню владу з частиною волонтерів, які почали "грати в політику". А головне - був тиск від місцевої влади в особі директорки департаменту культури і туризму Катерини Сімонової. У Палац культури навіть поліція приїздила - чоловік 15 в бронежилетах", - згадує Сергій Брегеда.

У травні 2023 року "Кубик" розмістився у приміщенні Хортицької автобази. Центр займає два приміщення: велике, де поставили кубик, зібраний ще у 2016 році в дитячій лікарні, і маленьке, де для плетіння маскувальних сіток встановили конструкцію - піраміду. На кубику волонтери плетуть великі сітки, 6х8 м, на піраміді менші - 3х6 м.

Як зазначає Сергій, зараз людей у центрі стало значно менше.

"Людей не вистачає! Щодня приходить 7-8 осіб, хоча забезпечити роботою можна 30. Адже треба не тільки плести сітки, а й сортувати тканину, нарізати її", - ділиться волонтер.

Можливо, справа і в тому, що приміщення, в якому зараз знаходиться "Кубик", не опалюється. У підвалі дитячої лікарні волонтери працювали роздягнуті, а тут взимку холодно. У минулу зиму в приміщеннях було плюс 3-4 градуси, люди хворіли.

Друга проблема - кошти для закупівлі матеріалів. У "Кубику" постійно шукають спонсорів, які могли б сплатити за основу - рибальську сітку, а також спанбонд чи піксель.

Спанбонд закуповують в Дніпрі. Беруть однотонний, він дешевший - приблизно 3300 грн за рулон, а от фарбований під листя, камиш тощо значно дорожчий - вже 5800 грн.

"Краще плести з пікселя, він натуральний, не так плавиться, але сітка важча, коли піксель намокає, - розповідає керівник "Кубика".  -  І матеріал цей дорожчий за спанбонд. Зараз плетемо з того, що є".

Замовлення на сітки Сергій отримує переважно від військових, з якими зустрічався у зоні бойових дій - з 2015 до 2023 року запоріжець їздив з допомогою у підрозділи ЗСУ. Поїздкам є підтвердження - стіни волонтерського центру прикрашають прапори, підписані бійцями.

Від військових просить розміри необхідної сітки і фото місцевості, на якій вони знаходяться щоб підібрати максимально точно кольори. Сітки "зроблено в "Кубику" їдуть на усі напрямки, включаючи Курщину.

А от основу для них закуповують у Харкові. Причому, черга, за словами волонтера, просто величезна, адже вся Україна плете засоби захисту для наших титанів з Сил оборони. Так, Сергій ще не отримав сітку, яку замовив ще 1 березня.

"Чому діюча влада не може встановити верстат для їх виготовлення ще в якомусь місті? - обурюється Сергій. - Чим вона допомагає? Та нічим. У нас немає підтримки від влади і тому ми не робимо те, що могли б зробити для наших військових! Були б кращі умови, приходило б більше людей, які б приносили більше користі".

Фото авторки