1 липня стартувала велика соціальна реформа — експериментальний проєкт із надання базової соціальної допомоги (БСД) для підтримки сімей із низькими доходами. Реалізовувати її будуть органи Пенсійного фонду України.

Ініціатива на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2025 № 371, як повідомляє Головне управління пПФУ в Запорізькій області, покликана уніфікувати кілька видів виплат в одну та зробити процес її отримання простішим та прозорішим, тобто сім’ї з низьким рівнем доходів зможуть замість кількох видів допомоги оформити та одержувати єдину базову соцдопомогу.

Право на отримання базової соціальної допомоги мають громадяни, які на дату звернення є отримувачами:

  • державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям;
  • допомоги на дітей одиноким матерям;
  • допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях.
  • тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме.

З 1 жовтня 2025 отримувати БСД зможуть також громадяни, які не мають права на пенсію і отримують державну соціальну допомогу, та люди з інвалідністю.

Особи, які включаються до складу сім’ї:

  • чоловік, дружина;
  • неповнолітні діти та тимчасово влаштовані в сім’ю діти, які залишилися без батьківського піклування віком до 18 років;
  • повнолітні діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (зокрема в період між завершенням здобуття певного рівня освіти та зарахуванням для здобуття іншого рівня освіти за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) і не мають власних сімей, — до закінчення закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років незалежно від їх фактичного та/або задекларованого/ зареєстрованого місця проживання;
  • неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I і II групи або особами з інвалідністю I групи і проживають разом із батьками;
  •   непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом із ними;
  • жінка та чоловік, які проживають однією сім’єю та не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей;
  • особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи та доглядає за нею;
  • діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до закінчення закладів освіти, але не довше ніж до досягнення 23 років, незалежно від їх фактичного та /або задекларованого/ зареєстрованого місця проживання.

Права члена сім’ї має також одинока особа.

БСД, призначена на сім’ю, буде надходити тому, хто звернувся за призначенням (уповноважений представник сім’ї).

Як звернутись за призначенням БСД?

Уповноважений представник сім’ї має подати в електронній формі (через мобільний додаток Порталу Дія), або у паперовій — безпосередньо до органів Пенсійного фонду України:

  • спершу заяву про намір отримувати цю допомогу;
  • додатково заяву про призначення допомоги.

Під час формування заяви про намір засобами мобільного додатка Порталу Дія отримується згода на обробку персональних даних кожного повнолітнього члена сім’ї, на якого розраховується базова соціальна допомога.

Згода підтверджується шляхом накладення “Дія. Підпис” (“Дія ID”) або КЕП, або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису та відображається в заяві про намір під час її формування.

Розмір базової соціальної допомоги залежить від так званої базової величини, яка визначає мінімально необхідний дохід на одну людину в родині.

Допомога розраховується індивідуально: це різниця між сумарною базовою величиною для всіх членів сім'ї та фактичним середньомісячним сукупним доходом родини

. Базова величина становить 4500 грн. 100 % базової величини (тобто 4500 грн), нараховується:

  •  на першого члена сім'ї;
  •  на кожну дитину до 18 років;
  •  на осіб з інвалідністю І або II групи.

70% від базової величини отримує кожен наступний член сім'ї. Розмір допомоги залежить від складу родини та її доходів.

"Можна обрати: продовжувати отримання поточних видів допомог чи перейти на базову соціальну допомогу.

Якщо заяву про намір отримувати БСД буде подано в електронній формі і виявиться, що в державних електронних інформаційних ресурсах відсутні необхідні відомості про членів сім’ї, вони неповні чи недостовірні — уповноваженому представнику сім’ї буде надіслано повідомлення від Пенсійного фонду України про те, які документи необхідно подати", - інформує Головне управління ПФУ в Запорізькій області.